Tepelná ochrana objektov

chovná stanica labradorov v SkaliciArcus Signum, s.r.o.

Tepelná ochrana objektov

Realizujeme tepelnú ochranu

  • fasád
  • plochých striech - plochých strešných konštrukcií
  • terás a balkónových konštrukcií
  • spodných stavieb

Základné funkcie fasády

Povrchová úprava fasády by sa mohla prirovnať k ľudskej koži. Rovnako ako ona, musí aj fasáda brániť všetko, čo je pod ňou, proti všetkému škodlivému (napr. chlad, vietor, dážď, hluk, nadmerné teplo ai), ale zároveň musí aj dýchať a samozrejme k tomu všetkému musí byť krásna, vždy je to vizitka vášho domu.

zatepľovacie materiály

Vnútorná mikroklíma po zateplení domu

Pre pohodlný život v  zateplenom dome je veľmi dôležitá príjemná vnútorná mikroklíma, ktorá závisí predovšetkým na teplote a vlhkosti vzduchu v interiéri. Fasádou nesmie preniknúť dovnútra žiadna voda, či už je to dážď, sneh alebo ranná rosa. Naproti tomu vlhkosť z vnútorných priestorov by mala úplne bez problémov prechádzať von. 
Na dosiahnutie stálej izbovej teploty je kvalitná tepelná izolácia veľmi dôležitá. V zime bráni úniku tepla von do okolia av lete naopak nedovolí preniknúť teplu do interiéru.

termoizoláciaVplyvy pôsobiace na fasády

Povrch stien je tiež zaťažený veľkými výkyvmi teplôt. Na fasádu pôsobí v rôznych ročných obdobiach slnka aj mráz a rozdiel teplôt môže na jednom mieste v priebehu jedného dňa dosiahnuť aj 50 °C. Stáva sa to predovšetkým na jar a na jeseň, keď k ránu klesne teplota mierne pod nulu, ale akonáhle vyjde slniečko, začne sa fasáda ohrievať ao desiatej hodine dopoludnia sa môže teplota povrchu vyšplhať k 45 °C. Tieto rýchle zmeny teplôt znamenajú pre fasádu veľké namáhanie, ktorému musí – rovnako ako ľudská koža – odolávať mnoho rokov bez poškodenia.

Správna funkčnosť aplikovaného zatepľovacieho systému

Či zateplená fasáda dobre plní svoje poslanie, spozná majiteľ zatepleného domu nielen na nákladoch za vykurovanie. Musí započítať aj náklady za opravy vzniknuté v dôsledku kondenzácie vodných pár alebo rastom plesní a pod.

Správny návrh tepelnoizolačného systému

Rôzne materiály muriva aj rôzne využitia budov si žiadajú individuálne kombinácie materiálov. Optimálne riešenie znamenajú správnu voľbu muriva, omietky aj povrchové úpravy. O kombinácii týchto troch prvkov sa oplatí premýšľať ešte pred zahájením stavby vo fáze projektovania. Môžete napríklad zvoliť steny z ľahkých tepelne izolačných dierovaných tehál alebo naopak z hutného muriva doplneného tepelnoizolačným systémom.

Pretože zateplenie domu realizujeme na desiatky rokov, je potrebné vyberať druh izolácie obozretne. Pri výbere zohľadňujeme naše potreby, miestne podmienky, druh muriva. Podľa toho určujeme spôsob vykonania samotnej inštalácie a najvhodnejší materiál. Dôležité sú predovšetkým izolačné vlastnosti použitých materiálov. Určite neplatí, že čím je doska hrubšia, tým má lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Naopak. Existujú aj vysoko kvalitné, pritom však tenké izolačné materiály.

Kontaktný spôsob zateplenia

Kontaktné zateplenie je najčastejšie používaný spôsob zateplenia steny, ktorý je nenáročný na aplikáciu. Ide o systém lepenia izolačných materiálov (dosiek) priamo na obvodovú stenu. Okrem samotného lepenia sa dosky ešte k murivu kotvia, takže je zaručená perfektná priľnavosť a pevnosť. Odtiaľ názov systému kontaktnej izolácie. 

Nahliadnutie do zakorenených mýtov a povier mnohých z vás pravdepodobne príliš neprekvapilo. Rád by som na záver vyjadril svoje presvedčenie, že k navrhovaniu stavby je nutné pristupovať komplexne a bez predsudkov. Komplexný prístup k návrhu je, alebo by mal byť, základnou výhodou uceleného vzdelania v odbore pozemných stavieb. Veľmi ma trápi, že práve v tejto oblasti vzniká príliš veľa chýb a následných porúch len v dôsledku presvedčenia, že takú jednoduchú vec ako je stavba môže zvládnuť každý (vida ďalší mýtus).

Chcete sa niečo opýtať?

Polia označené (*) sú povinné.
captcha
Reload

created by: Marek Sarvas