Služby

chovná stanica labradorov v SkaliciArcus Signum, s.r.o.

Služby

Realizujeme tepelnú ochranu

 • fasád
 • plochých striech - plochých strešných konštrukcií
 • terás a balkónových konštrukcií
 • spodných stavieb

Základné funkcie fasády

Povrchová úprava fasády by sa mohla prirovnať k ľudskej koži. Rovnako ako ona, musí aj fasáda brániť všetko, čo je pod ňou, proti všetkému škodlivému (napr. chlad, vietor, dážď, hluk, nadmerné teplo ai), ale zároveň musí aj dýchať a samozrejme k tomu všetkému musí byť krásna, vždy je to vizitka vášho domu.

zatepľovacie materiály

Vnútorná mikroklíma po zateplení domu

Pre pohodlný život v  zateplenom dome je veľmi dôležitá príjemná vnútorná mikroklíma, ktorá závisí predovšetkým na teplote a vlhkosti vzduchu v interiéri. Fasádou nesmie preniknúť dovnútra žiadna voda, či už je to dážď, sneh alebo ranná rosa. Naproti tomu vlhkosť z vnútorných priestorov by mala úplne bez problémov prechádzať von. 
Na dosiahnutie stálej izbovej teploty je kvalitná tepelná izolácia veľmi dôležitá. V zime bráni úniku tepla von do okolia av lete naopak nedovolí preniknúť teplu do interiéru.

termoizoláciaVplyvy pôsobiace na fasády

Povrch stien je tiež zaťažený veľkými výkyvmi teplôt. Na fasádu pôsobí v rôznych ročných obdobiach slnka aj mráz a rozdiel teplôt môže na jednom mieste v priebehu jedného dňa dosiahnuť aj 50 °C. Stáva sa to predovšetkým na jar a na jeseň, keď k ránu klesne teplota mierne pod nulu, ale akonáhle vyjde slniečko, začne sa fasáda ohrievať ao desiatej hodine dopoludnia sa môže teplota povrchu vyšplhať k 45 °C. Tieto rýchle zmeny teplôt znamenajú pre fasádu veľké namáhanie, ktorému musí – rovnako ako ľudská koža – odolávať mnoho rokov bez poškodenia.

Správna funkčnosť aplikovaného zatepľovacieho systému

Či zateplená fasáda dobre plní svoje poslanie, spozná majiteľ zatepleného domu nielen na nákladoch za vykurovanie. Musí započítať aj náklady za opravy vzniknuté v dôsledku kondenzácie vodných pár alebo rastom plesní a pod.

Správny návrh tepelnoizolačného systému

Rôzne materiály muriva aj rôzne využitia budov si žiadajú individuálne kombinácie materiálov. Optimálne riešenie znamenajú správnu voľbu muriva, omietky aj povrchové úpravy. O kombinácii týchto troch prvkov sa oplatí premýšľať ešte pred zahájením stavby vo fáze projektovania. Môžete napríklad zvoliť steny z ľahkých tepelne izolačných dierovaných tehál alebo naopak z hutného muriva doplneného tepelnoizolačným systémom.

Pretože zateplenie domu realizujeme na desiatky rokov, je potrebné vyberať druh izolácie obozretne. Pri výbere zohľadňujeme naše potreby, miestne podmienky, druh muriva. Podľa toho určujeme spôsob vykonania samotnej inštalácie a najvhodnejší materiál. Dôležité sú predovšetkým izolačné vlastnosti použitých materiálov. Určite neplatí, že čím je doska hrubšia, tým má lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Naopak. Existujú aj vysoko kvalitné, pritom však tenké izolačné materiály.

Kontaktný spôsob zateplenia

Kontaktné zateplenie je najčastejšie používaný spôsob zateplenia steny, ktorý je nenáročný na aplikáciu. Ide o systém lepenia izolačných materiálov (dosiek) priamo na obvodovú stenu. Okrem samotného lepenia sa dosky ešte k murivu kotvia, takže je zaručená perfektná priľnavosť a pevnosť. Odtiaľ názov systému kontaktnej izolácie. 

Nahliadnutie do zakorenených mýtov a povier mnohých z vás pravdepodobne príliš neprekvapilo. Rád by som na záver vyjadril svoje presvedčenie, že k navrhovaniu stavby je nutné pristupovať komplexne a bez predsudkov. Komplexný prístup k návrhu je, alebo by mal byť, základnou výhodou uceleného vzdelania v odbore pozemných stavieb. Veľmi ma trápi, že práve v tejto oblasti vzniká príliš veľa chýb a následných porúch len v dôsledku presvedčenia, že takú jednoduchú vec ako je stavba môže zvládnuť každý (vida ďalší mýtus).

Aké všetky materiály je možné na hydroizoláciu využiť a ako obranu proti vlhkosti na dom správne aplikovať? Poradíme vám... ale nebojte sa, nie je to taká veda, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Realizujeme hydroizlácie 

 • plochých striech - plochých strešných konštrukcií
 • terás a balkónových koštrukcií
 • spodných stavieb, ochrana pred spodnou a  tlakovou vodou, radónom
 • Spoločnosť Arcus Signum s.r.o. je držiteľom licencie  Technického a skúšobného ústavu stavebného, n. o. na zhotovenie tepelnoizolačných a hydroizolačných systémov plochých striech pod číslom 12/455/L.
 • Hydroizolácie realizujeme výrobkami spoločnosti Fatrafol, Sika, Vedag, Soudal.
 • Súčasťou hydroizolácií je aj zateplenie konštrukcií expandovanými, extrudovanými polystyrénovými doskami a doskami z minerálnej vlny. 
 • Na dodávku a montáž PVC hydroizolácií poskytujeme dvanásťročnú záruku.

Kam vlastne hydroizolácia patrí?

hydroizoláciaNa odpoveď na otázku, kde konkrétne sa pri stavbe rodinného domu hydroizolácia aplikuje, postačí logická dedukcia. Izolačná vrstva by mala prísť na každé miesto, kde by sa mohla kumulovať voda a hrozilo jej presiaknutie do muriva domu. Preto sa hydroizolácia najčastejšie využíva na oddelenie základov alebo podzemnej časti domov od okolitého terénu, taktiež na vodorovné vonkajšie plochy domov, kde by sa mohla usadzovať dážďovka, napríklad na vodorovné strechy, terasy a balkóny. Svoje miesto má hydroizolácia aj v interiéroch domu. Najčastejšie sa s ňou môžeme stretnúť v kúpeľni, kde je vlhkosť v dome najvyššia.

Výber materiálov je široký

Keď už viete, kde všade chcete hydroizoláciu na váš rodinný dom aplikovať, prichádza na rad výber správneho materiálu a značky. Najľahšou cestou k správnemu druhu hydroizolácie je porada s odborníkmi. Povedzte im svoje konkrétne plány, oni vám na oplátku odporučia ten najvhodnejší druh izolácie. Na výber je z troch hlavných skupín. Do prvej zaraďujeme izolácie asfaltové a dechtové, do druhej izolácie z plastu a gumy a do tretej potom ílové hmoty, sklo alebo kovy. Je logické, že každý z týchto materiálov má svoje špecifiká a všetky ich vymenovať by zabralo skôr knihu ako článok. Aj preto v tomto ohľade znovu odporúčame poradu so skúsenejšími kolegami domácich majstrov alebo odborníkmi v stavebníctve.

Najobľúbenejšie sú hydroizolačné nátery

Medzi najvyužívanejšie druhy hydroizolácie patria v súčasnosti hydroizolačné nátery, a to vďaka nízkej cene, jednoduchej aplikácii aj vysokej účinnosti. Ide jednak o polymérové ​​hydroizolačné nátery a jednak o stierky z asfaltu často navyše s prímesou kaučuku. Oba druhy náterov sa hodia ako na základy domov, tak na terasy a balkóny. Aplikujú sa na suchý pevný podklad, napríklad betón, a po zaschnutí vytvoria nepriedušnú a elastickú vodeodolnú vrstvu. Na ňu potom prídu keramické obklady alebo napríklad zámková dlažba. Treťou častou využívanou možnosťou sú ešte asfaltové pásy, ktoré sa aplikujú pomocou horáka. Ten roztaví spodnú vrstvu pásu, ktorá následne pevne priľne k podkladu. Skôr než pri základe rodinných domov sa ale tieto pásy používajú skôr pri priemyselných stavbách alebo na už spomínaných rovných strechách.

Vyschnutý podklad znamená dobrý podklad

hydroizoláciaKedy a ako sa pustiť do aplikácie hydroizolácie, aby všetko dopadlo tak, ako má? Izolačná vrstva proti vode a vlhkosti sa aplikuje na pevný podklad predtým, než naň príde finálna vrstva materiálu – napríklad dlažba alebo obklady. Najdôležitejším pravidlom je, aby bol podklad na hydroizoláciu v čase náteru úplne suchý. Vyschnutie materiálu môže napríklad pri betóne trvať až tri týždne. To je síce skutočne dlhá doba, ale v tomto prípade neexistujú žiadne skratky. Pokiaľ by ste hydroizoláciu naniesli na betón, ktorý ešte vysychá, unikajúca vlhkosť by ju veľmi pravdepodobne poškodila, a vy by ste si zarobili na poriadny malér. Akonáhle sa totiž v hydroizolácii vytvoria bublinky z odparujúcej sa vlhkosti, náter má tendenciu praskať. A oprava takého poškodenia je náročná a nákladná.

Pred rohmi dajte prednosť oblým tvarom

Rovnaké pravidlo platí aj pre hydroizoláciu samotnú. Ešte predtým, než na ňu nanesiete podkladový betón na obklady alebo rovnú zámkovú dlažbu, nechajte ju dôkladne preschnúť. Ovocie za svoju trpezlivosť potom budete žať dlhé roky. Máme pre vás ale ešte jedno pravidlo, ktoré zaistí hydroizoláciu čo najdlhšiu životnosť – vyhýbajte sa pri aplikácii čo najviac kolmým rohom. Tesnenie má v týchto miestach často tendenciu praskať. Preto sa miesta, kde sa napríklad stretáva zvislá vrstva izolácie s vodorovným podkladom, často riešia takzvaným fabiónom alebo oblým prechodom. Na jeho vytvorenie vám postačí trocha šikovnosti a napríklad plastová fľaša.

Pri aplikácii sa držte návodu

Ako sa ale polymérová alebo asfaltová hydroizolácia vlastne nanáša? Vzhľadom na počet materiálov a značiek je v tomto prípade najlepšie sa čo najpresnejšie riadiť návodom u konkrétneho výrobku, pre ktorý ste sa nakoniec rozhodli. Pravdepodobne vám ale bude stačiť štetec alebo valček, ktorým pripravenú hydroizoláciu na suchý a taktiež čistý podklad nanesiete. Aplikácia najčastejšie prebieha v dvoch krížových vrstvách – prvá sa nanáša zľava doprava, druhá zhora nadol. Do hrán izolovaných plôch sa navyše medzi vrstvami často zatláčajú takzvané tesniace pásy, ktoré zvyšujú odolnosť a účinnosť náteru v kritických miestach.

Posledná kontrola a môže sa pokračovať

Máte hotovo? Teraz je treba dať hydroizoláciu dostatok času, aby dôkladne preschla. Ako dlho počkať s ďalšími prácami vám znova napovie návod u konkrétneho výrobku. Až budete neskôr na novú hydroizoláciu vášho rodinného domu aplikovať ďalšie materiály, nezabudnite skontrolovať, či sa dielo skutočne vydarilo. A tiež sa naposledy pokochajte pohľadom na vami dobre odvedenú prácu. S trochou šťastia totiž hydroizoláciu vášho domu dlhé roky znova neuvidíte.

Autor článku: Marek Hadrbolec

 • zakladanie stavieb
 • práce a dodávky HSV
 • stavby oceľových konštrukcií
 • rekonštrukcie, modernizácie stavebných objektov
 • nadstavieb bytových domov
 • výstavbu rodinných domov a drevodomov

Stavebné práce

Stavebné práceVšetky stavebné práce a dodávky spojené s výstavbou rodinného domu Vám ponúkame aj samostatne alebo v kombinácii s inými druhmi stavieb, napr. bytových domov, stavieb občianskej vybavenosti atď....

Rekonštrukcia všetkého druhu

Vzhľadom na to, že remeslá sú rýchlejšie ako práca hrubej stavby vďaka svojej jednotlivosti práce, radi ich v medzičase využívame na špecializované práce, ktorými rekonštrukcie z hľadiska podielu prác bezpochyby sú. V tejto oblasti je naším cieľom zaktivovať objekt tak, aby vyhovel súčasným požiadavkám na bývanie, vzdelávanie, predaj, skladovanie aj výrobu, s trochou príprav na udržanie kroku s dobou v budúcnosti.

Fasády

Aj tu je za nami cca desiatka fasád po okolí , kde vieme odstrániť poškodenú fasádu s umytím podkladu a vrátením do pôvodného tvaru novým materiálom s novým náterom. Sú za nami aj veľmi zložité fasády. Tu je cieľom vždy vzhľad a bezpečnosť okolia objektu.

Prístavby

Aj toto je pre nás milá práca, efektívna svojou krátkou dobou realizácie, využitím väčšiny odborov stavebných profesií. Tu je cieľom vždy jediné: kapacitná pomoc používateľom a aj preto sme tu.

Chcete sa niečo opýtať?

Polia označené (*) sú povinné.
captcha
Reload

created by: Marek Sarvas